Amikor a karácsonyi színekről beszélünk, először mindenkinek a piros és a zöld szín jut eszébe, illetve harmadik színként az arany is.
Miért pont a piros és a zöld szín?
Erre a kérdésre kereste a választ Dr. Spike Bucklow, a Cambridge-i Egyetem kutatója a Festival of Ideas nevű rendezvénysorozaton.
"Ennek a színkódnak a gyökerei századokon át visszakövethetőek, egészen addig, amíg megtaláljuk a két szín szimbolikus jelentését. Valószínűleg addig, amikor elkezdtek egy szignifikáns határt jelölni"
- nyilatkozta Bucklow az egyetem honlapjának.
Mint szimbólum,
Bucklow szerint ezek a színek igen kiterjedt jelentést hordoztak.
Míg a vöröset vasból állították elő, addig a zöldet rézből. A vörös a Mars bolygót is jelképezte, a zöld pedig a Vénuszt. Előbbi a férfias elemhez, utóbbi a nőihez kapcsolódhatott. A színpárosítás így, tehát a férfi és nő, a szerelem és háború dualitását is idézheti. Ahogyan maga a szentélyrekesztő is kettősségben áll: A szentélyrekesztő vagy más néven, lettner az a díszes építmény, ami elválasztja a templom hajóját a szentélyétől. A kettő közti átmenet fizikai reprezentációját adja. Mindebben a piros és zöld párosítása, a dualitás hangsúlyozása is segítségére lehetett.
A hagyományok szerint,
a reneszánsztól kezdve a szentélyrekesztő kiment a divatból, mert az új építészeti elvek már inkább a megszakítatlan teret és kilátást részesítették előnyben. A 19. században, a gótika viktoriánus újjáéledésével ismét a köztudatba kerültek ezek a díszítőelemek, és ezek újrafelfedezése, a piros-zöld kombinációval együtt, egyben a kereszténység újrafelfedezését is jelentette. Ugyanakkor a pirosnak és a zöldnek más gyökerei is vannak, ezeket pedig a természetben kell keresnünk. A zöld szín a történelem során mindig az életet szimbolizálta, hiszen a hűvös tél beálltával, csak az örökzöldek maradtak meg az erdőkben. Így az emberek mágikus erőt tulajdonítottak ezeknek a növényeknek és a zöld színnek is. Mivel az örökzöld fenyők képesek voltak túlélni a leghidegebb teleket is, így a túlélés jelképévé is váltak.
Saját fotó:
Amikor Kr.u. IV. században az egyház december 25-én elkezdte ünnepelni a Jézus születésének napját, a zöld szín jelent meg először, mint ünnepi szín. Sok keresztény megtartotta a téli napéjegyenlőség ünnepére készült zöld levelű, piros bogyós magyal koszorút, mint karácsonyi dekorációt. A zöld színt és a koszorút, így Krisztus születésével hozták összefüggésbe.
Adventi koszorúként,
vagy ajtódíszként használjuk.
Ma már tudjuk, hogy az igazság teljesen más, hisz bibliai kutatások bebizonyították, hogy Jézus nem december 25-én született.
De akkor miért pont december 25-e?
Ez a dátum, mint Ünnepnap, már korábban is létezett. A Római Birodalomban ezen a napon a Napistent ünnepelték. Később, amikor a béke miatt szükségessé vált összevonni az összes versengő vallást egy hatalmas, egymással kiegyező közösséggé, a keresztény egyházzá, ekkor úgy döntöttek, hogy korábban a Nap születésnapját, ezután Krisztus születésnapjaként fogják ünnepelni.
Az ünneppel egy időben megjelent a piros és az arany szín is, mint szimbólum.
A piros szín Krisztus vérét és halálát szimbolizálja, történészek szerint, a tudás almájára utal eredetileg (Ádám és Éva bűnét szimbolizálja). A karácsonyfán a piros gömbök a paradicsomba való visszatérést jelképezik.
A zöld és a piros szín társítása pedig Jézus feltámadását szimbolizálja.
Az arany szín a Három Királyok egyike által hozott aranyat jelképezi, amelyet a kis Jézus ajándékba kapott. Így lett az arany az ajándékozás jelképe. De lehet, hogy arra a csillagra is utalhat, amely a Szentírás szerint mutatta az utat a napkeleti bölcseknek.
A karácsonyi színek palettája azóta tovább bővült. Manapság megjelentek a divatos színek, mint a lila, a zöld, a kék vagy akár a rózsaszín is, de minden évben egy szín nagyobb szerephez jut. Meglepő, hogy ez a szín nem feltétlenül „az év színének” megválasztott szín kell, hogy legyen. A karácsonyi trendeket nem feltétlenül a divatot diktáló színek határozzák meg, inkább a különböző témák, melyek köré a tervezők megálmodják az aktuális karácsonyt.
Karácsonyi stílusokról olvashatsz az előző posztomban.
Köszönöm a figyelmet!
Ha tetszett, oszd meg másokkal is.
Gondolataim összefoglalását segítő források:
https://reg-esz.blog.hu/2016/12/24/miert_piros_es_zold_a_karacsony_szine
https://www.ridikul.hu/stilus/cikk/2018/12/26/miert-pont-a-piros-es-a-zold-lett-a-karacsony-szine/#
http://www.villamajolika.hu/blog/bejegyzes/karacsonyi-szinek-jelentese
Képek forrása többnyire: Pinterest
Szép napot,
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.